Informacje o produkcie

Planetyzacja Świadomości (White Vinyl)

  • Niesamowita historia! Po prawie 30 latach Komendarek znowu na winylu! Zapis zeszłorocznego koncertu samplowanego m.in. przez 50 Centa pioniera el-muzyki, wydany we współpracy z jarocińskim aktywistą i siewcą Kedarem, przyjacielem sklepu i dobrą duszą

Planetyzacja Świadomości (White Vinyl)
Nr kat.: DŹWIĘKOMISJA001
Format: 2LP
Kraj: PL
status_icon
W magazynie
Wysyłka w 2 dni
Koszt od 16,99 zł
129.90 / 1szt.
In stock
  • PLAY ALL
  • 01 Transformacja materii.mp3
  • 02 Noosferyczne czipy.mp3
  • 03 Radialna matryca.mp3
  • 04 Wyścig z czasem.mp3
  • 05 Rezonans psychosensoryczny.mp3
  • 06 Lśniący ptak po hibernacji.mp3
  • 07 Galaktyczna synchronizacja.mp3
  • 08 Biały ptak.mp3

 

Gatefold 180g 2LP - White Vinyl

 

   "W el-muzyce wykorzystującej obiecujące dźwiękowe technologie i satysfakcjonujące metody zapisu, od jej narodzin asystowali fani poszukujący nadzwyczajnych słuchowych wrażeń. Album „Planetyzacja świadomości” jest świeżą koncertową rejestracją niepomiernych inwencji Władysława Komendarka od lat skupionego na doskonaleniu kompozytorskiego warsztatu. Sympatykom gatunku nieobce są spontaniczność i temperament solisty, którego artystyczne dokonania lokują w ścisłej czołówce rodzimych „elektroników”.


   Dziś, kiedy polska el-muzyka słuchana jest w Europie i za oceanem, a nasi najwybitniejsi syntezatorzyści biorą udział w międzynarodowych jam-sessions, odkrywanie i kolekcjonowanie ich utworów stało się kulturową powinnością  entuzjastów.

   
   Minęły czasy, gdy nagrania eksperymentujących z dźwiękiem artystów nazywano „muzyką kosmiczną”, a przecież niektórym z nich wciąż udaje się lokować słuchaczy na międzyplanetarnych orbitach. Paleta doznań, emocji i tematów, proponowanych przez Władysława Komendarka jest przyczynkiem i swoistym niedopowiedzeniem, otwierającym przed nami akustyczne przestrzenie wielobarwnych  fantastycznych  odkryć i skojarzeń.

  
   Ekscentryk obdarzony nadzwyczaj bogatą wyobraźnią, w kontrowersyjnym scenicznym kostiumie, praktyk komputerowych programów, biegły pianista i precyzyjny operator nagrań w swojej el-muzyce pozostaje rockmanem. Nawet analogowo-cyfrowe i formalne eksperymenty (na równi ze spornymi interpretacjami klasyków), lokujące Komendarka bliżej awangardy, utrwalają jego rockowy rodowód.

   
   Dwupłytowa „Planetyzacja świadomości” powyższą tezę dobitnie afirmuje. Wytłoczone ze zmienną gęstością zapisu winylowe krążki przywołują z pamięci misteria gramofonowej tradycji oraz szlachetny snobizm, dający pierwszeństwo niezafałszowanej transmisji dźwięku.

  
   Nie bez powodu w opiniotwórczym dzienniku „Rzeczpospolita” nazwano Komendarka „szamanem klawiatur”. Byłoby tu nietaktem przywoływanie powszechnie znanych etapów artystycznej biografii kompozytora. W  komentarzach do starszych płyt, także wznowień i nieznanych wcześniej archiwaliów, a przede wszystkim w samych nagraniach, odnaleźć można potwierdzenie jego bezgranicznego oddania muzyce.  Życie artysty to koncerty, teatr, filmy i kompozycje, dostępne na rozmaitych nośnikach, ostatnio również w internetowych chmurach.

  
   Nagraniowy debiut Komendarka jako solisty miał miejsce w 1981 roku w  Polskim Radiu, gdzie el-muzyce od 50 lat patronuje Program Trzeci.

  
   Chopin napisał, iż „szczęśliwym jest ten, kto może być kompozytorem i wykonawcą zarazem”. W wieku elektroniki do osiągnięcia pełnej twórczej satysfakcji Komendarkowi muszą wystarczyć: współczesne instrumentarium, niespożyty talent i uznanie melomanów.

  
   Tytuł najnowszego albumu „Planetyzacja świadomości” nie jest jednoznaczny. Może wydawać się, że kompozytor woła: „Niech kosmos będzie z Wami!”. Jego koncertowe, spontaniczne kreacje wypada potraktować jako zaproszenie do kolejnej eskapady.  A dokąd? Wystarczy posłuchać." 
                                                                  

Jerzy Kordowicz  

 

 

Strona A Track 1: Transformacja materii 11:12, Track 2: Noosferyczne chipy 12:40,  Strona B Track 3: Radialna matryca 15:22, Track 4: Wyścig z czasem 4:10,  Strona C Track 5: Rezonans psychosensoryczny 9:10, Track 6: Lśniący ptak po hibernacji 7:03,  Strona D Track 7: Galaktyczna synchronizacja 11:31, Track 8: Biały Ptak 10:44

 

WładysławGudonis Komendarek, jego najnowszy album „Planetyzacja świadomości” jest zapisem koncertu, który odbył się w dniu 30.03.2019 w Jarocińskim Ośrodku Kultury. Zadziwiające jak długo musieliśmy czekać na jego kolejny winylowy album. Prawie 30 lat artysta nie był obecny twórczo na winylowym nośniku. Pomysł, aby ukazał się krążek koncertowy zrodził się ze słów samego artysty, który w jednym z wywiadów powiedział, że każdy swój koncert rejestruje i chciałby aby pojawiały się one najlepiej w wersji winylowej. Jarociński występ to elektroniczny wojaż, mieszanka gatunkowa i niepowtarzalne brzmienie. Gdyby spróbować ująć w ramy stylowe ten koncert można usłyszeć ambient, punk-rock, wariacje na temat muzyki klasycznej, trance, brzmienie detroit czy nawet elementy funku.

Dzięki uprzejmości Mistrza Syntezy, ostatni utwór „Biały ptak” jest prezentem dla wiernych i nowych słuchaczy. Numer ma już kilka lat, pochodzi z innego koncertu, nie był nigdy wcześniej wydany.

Warto nadmienić, że w zeszłym roku ukazało się jedno 12” wznowienie starszych nagrań pod szyldem francuskiego wydawnictwa Akuphone pt. „Retrospektywny, (Retrospective)”.

Charakteru temu wydawnictwu nadaje piękna grafika okładki i samej koperty. Unikatową i wizualną oprawą zajął się wyśmienity artysta grafik Jacek Rosiak.

Materiał koncertowy został przygotowany pod wymogi tłoczenia winylowego przez Kwazara z Gagarin Studio.

Nierozłączną i wzmacniającą wartość kulturalną albumu jest zamieszczona na okładce recenzja redaktora Jerzego Kordowicza, który od bardzo dawna prowadzi w Programie Trzecim cotygodniową audycję poświęconą muzyce elektronicznej pt. "Studio el-muzyki".

Gratką dla fanów i kolekcjonerów niech będzie fakt, że mamy powrót Władysława Komendarka na 12” nośnik, wydanie koncertowe i podwójny 180g biały winyl.

W jednej z wypowiedzi internetowych Władysława Komendarka o Jarocinie możemy przeczytać: „Jarocin dla mnie jest ważnym miejscem w historii muzyki, ponieważ ja zawsze kochałem bunt i do dziś mam to w sobie i chyba nie ma drugiego miasta, żebym w nim zagrał 5 koncertów”.

Dzięki zaufaniu artysty spełnia się jedno z życiowych marzeń organizatora koncertu i wydawcy płyty Radosława Radziejewskiego. Tym samym powołana na świat zostaje oficyna wydawnicza Dźwiękomisja. Wydawca dziękuje z całego serca Władysławowi Komendarkowi i wszystkim osobom wspierającym to przedsięwzięcie.

 

 

 

 

 

 

 


 

Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
pixel