Informacje o produkcie

Smartwoods

  • !!!

Smartwoods
Label: Unsound
Nr kat.: UNS005
Format: LP
Kraj: PL
status_icon
W magazynie
Wysyłka w 1 dni
Koszt od 15,99 zł
119.90 / 1szt.
In stock
  • PLAY ALL
  • 01 Smartwoods.mp3
  • 02 Walk.mp3
  • 03 Wid.mp3
  • 04 Noa.mp3
  • 05 Klamm.mp3
  • 06 Maybe Life.mp3
  • 07 Harps.mp3

 

15 września, nakładem labelu Unsound, ukazuje się nowy album Piotra Kurka "Smartwoods".

Warszawski muzyk i kompozytor tworzy i splata ze sobą niewielkie, muzyczne formy, frazy i instrumentalia, z większymi, stopniowo morfującymi i rozwijającymi się systemami. Te z kolei oplatają słuchaczy niczym, tchnięte magią, kłącza i odrośla.

Choć w Smartwoods wyczuwalne są echa przeszłości - momentami przywołujące niektóre jazzowe wydawnictwa ECM Records, muzykę przedbarokową i klasyczną - to kompozycje zdecydowanie podążają w stronę współczesności. Elementy akustyczne i syntezatorowe przenikają się z dźwiękami wygenerowanymi komputerowo. Na album składa się 7 utworów, na których usłyszeć można klawisze, harfę, saksofon, klarnet, kontrabas i gitarę. Od czasu do czasu przerywane są one dźwiękami ludzkiego oddechu lub głosem - komentującym lub reagującym na muzykę - które w jakiś sposób wydają się zarówno realne, jak i iluzoryczne. Każdy utwór jest spleciony z kolejnym, tworząc przez to żywą, pulsującą oddechem całość.

Biorąc pod uwagę cechy, dzięki którym album kreuje własną, unikalną rzeczywistość, trudno nie wspomnieć o inspiracjach, które przyczyniły się do jego tworzenia. Warto tu więc przytoczyć postać algiersko-francuskiego grafika, Jeana Sariano, którego prace pełne są dziwacznych postaci i unikalnego humoru. Okładka albumu to dzieło polskiego malarza Tomasza Kowalskiego, w którym to zmiennokształtne stworzenia i miniaturowe narracje stanowią spójne wizualnie odzwierciedlenie warstwy muzycznej. Pierwsza odsłona Smartwoods - występ na żywo podczas Unsound Festivalu w Krakowie w 2022 roku - wzbogacona była o animacje włoskiego artysty Francesco Marrello, który stworzył również wideoklip do singla Harps.


Piotr Kurek jest warszawskim muzykiem, multiinstrumentalistą i kompozytorem. Czerpiąc z różnorodnych metod, tworzy hipnotyczną muzykę, również tę filmową i teatralną. Znany głównie jako muzyk solowy, udzielał się jednak w różnego typu kolaboracjach. Wydawał swoją twórczość i współpracował z Mondoj, Edições CN, Hands In The Dark, Black Sweat Records, Dunno, Sangoplasmo i innymi wytwórniami. Piotr Kurek występował na wielu festiwalach muzycznych, takich jak Unsound, CTM, OFF, TodaysArt i UH Fest, a także brał udział w licznych trasach koncertowych po Polsce i za granicą. Brał udział w działaniach z ramienia platformy SHAPE oraz inicjatywy OneBeat (Found Sound Nation przez Bang on a Can). W ostatnich latach był również zapraszany na rezydencję do EMS w Sztokholmie oraz Gyeonggi Creation Center w Ansan w Korei Południowej.

Jest autorem muzyki do filmów krótko- i pełnometrażowych, w tym do Mammalii Sebastiana Mihăilescu (Berlinale 2023) i Sweat Magnusa von Horna (oficjalna selekcja Cannes 2020). Jest stałym współpracownikiem Tiana Gebinga z pekińskiego Paper Tiger Theatre Studio. Wśród jego ostatnich produkcji znajdują się Solaris 4 Grzegorza Jarzyny, który otworzył Nową Scenę Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego, a także Heart Chamber Fragment Tiana Gebinga dla Münchner Kammerspiele. Muzyka z jego różnych produkcji teatralnych została zebrana na wydawnictwie zatytułowanym A Sacrifice Shall Be Made / All The Wicked Scenes wydanym w 2020 roku przez warszawski imprint Mondoj.

-

Piotr Kurek’s new album “Smartwoods” is a sprawling root system of tiny melodic phrases that loop and curl around subtly evolving instrumental thickets. The Warsaw-based producer and composer takes his cues from early music, baroque music and experimental jazz, entangling his influences with filigree traces of contemporary computer music and fueling it with sonic vapors from the near future.


Made up of seven distinct segments, the album blurs its acoustic and electronic elements into an illusory hedge of abstract sound. Harp, saxophone, clarinet, double bass, voices and guitar twist into computerized processes and synthesizer chirps, creating an uncanny dreamworld where the real isn’t always what it seems. Each player is entwined with the other to create a living, breathing whole.

Like Kurek’s painterly 2021 album “World Speaks”, “Smartwoods” is also inspired by visual art - particularly the whimsical work of Algerian-French graphic designer Jean Sariano. The album cover features artwork by Polish painter Tomasz Kowalski, whose shapeshifting creatures and miniature stories aptly reflect the music’s wild fantasy. The first manifestation of “Smartwoods” – a live show at Unsound in Kraków in 2022 – featured animations by Italian artist Francesco Marrello, who put together a visual treatment for the single “Harps”.
Released September 15, 2023

Music composed, arranged and produced by Piotr Kurek

Anna Pašic - harp
Tomasz Duda - clarinets, saxophone, flute
Wojtek Traczyk - double bass, electric bass
Piotr Kurek - keyboards, MIDI wind controller, electric guitar

Recorded in June and November 2022 by Piotr Kurek, Piotr Zabrodzki (Studio Pasterka) and Tomasz Duda
Mixed by Piotr Kurek
Mastered and cut by Stefan Betke at Scape Mastering
Painting by Tomasz Kowalski
Lay-out by Aleksandra Grunholz
Commissioned and curated by Unsound
UNS005
Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
pixel